Lietuvas graudkopji: stingrāka kontrole nekavēs Krievijas graudu ievešanu Lietuvā

Aušrys Macijauskas.

Grudkopju asociācijas priekšsēdētājs Aušrys Macijauskas saka, ka stingrākas kontroles ieviešana graudiem no Krievijas ir labs solis, taču tas nenovērsīs visu graudu ievešanu Lietuvā. Nepieciešams kontrolēt graudus, kas pārvietojas pāri Lietuvas un Latvijas robežai, un aizliegt Krievijas graudu importu un tranzītu gan Lietuvā, gan visā Eiropas Savienībā (ES), viņš teica.

„Stingrāka kontrole nenovērsīs Krievijas graudu ievešanu Lietuvā visu laiku, bet tas ir labāk nekā nekas. Jautājums paliek atklāts, vai stingrāka kontrole attieksies tikai uz importētajiem graudiem vai arī uz Krievijas un Baltkrievijas graudiem, kas tiek tranzītā caur Lietuvu. Ņemot vērā, ka caur Latviju gadā tiek transportēti vairāk nekā 3 miljoni tonnu Krievijas graudu, ir nepieciešams kontrolēt graudus, kas pārvietojas pāri Lietuvas un Latvijas robežai, īpaši pārbaudot to izcelsmi un kvalitāti," Elta.

„Ir acīmredzams, ka Latvija nav spējīga kontrolēt šādu graudu plūsmu, tāpēc visi graudi, kas nāk nošLatvijas, jāuzskata par riskantiem. Mēs ceram, ka Lietuvas Seims pieņems likumu, kas aizliegs jebkādu Krievijas graudu - gan importa, gan tranzīta - apriti caur Lietuvas teritoriju. Tas pats būtu jādara arī Eiropas Savienībai," viņš norādīja.

Lietuvas Graudaugu pārstrādātāju un tirgotāju asociācijas prezidents Karolis &Scaronas (Karolis &Scaronas) toreiz atzinīgi novērtēja Zemkopības ministrijas (ZM) rīcību, raksturojot to kā „gudru veidu, kā apturēt plūsmu“.

„Jāuzsver, ka mēs runājam par importu, nevis tranzītu. Pastiprinātas pārbaudes un kvalitātes testēšana ir patiešām laba lieta," pagājušajā nedēļā LRT radio sacīja K. Šims.

„Išmanā„lieta ir tā, ka dokumentiem tiek uzlikti diezgan lieli nodokļi, varbūt 15š25 eiro par tonnu. Tiem šalim vien tas vien nepadara izdevīgu braukt uz mūsu šalis un citiem šalis. Dokumentu sadārdzinājums ir diezgan išmanus, jo katram transportlīdzeklim tiek ņemts paraugs“, – – – – – unšcinema to.

K. Šims uzsver, ka noteiktie birokrātiskie ierobežojumi apgrūtina un sadārdzina graudu importu Lietuvā. Pēc viņa domām, tādu pašu pieeju varētu izmantot arī attiecībā uz produkcijas tranzītu.

Kā viņš norāda,

Scaron;a

„Vēl viena laba lieta ir tā, ka var iebraukt tikai muitas noliktavā, Lietuvā, manuprāt, ir apstiprinātas tikai 5 muitas noliktavas, kas ir ļoti ierobežots daudzums, un pat pēc iebraukšanas to nevar iekraut, jo muitniekam ir jānāk un jāpārbauda kvalitāte“, – teica Graudu pārstrādātāju un tirgotāju asociācijas vadītājs.

&dquo;Birokrātiskie ierobežojumi apgrūtina un sadārdzina importu Lietuvā. (...) Būtu apsveicami, ja to pašu izdarītu ar tranzītu, tad varbūt tranzīts caur mūsu šalis neietu“, –, – viņš sacīja.

Vēstīja viņš.

Pirmdien sākās stingrākas kontroles graudiem, ko ieved Lietuvā no Krievijas un citām augsta riska valstīm.

Pirmdien tika uzsākta stingrāka kontrole.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, no pirmdienas ir pārtraukta pilnīgi visu no augsta riska valstīm ievesto graudaugu un graudaugu produktu, kas paredzēti pārtikai, pārbaude, un paraugi tiek ņemti no katra ievestās produkcijas vagona vai transportlīdzekļa.

Sliktākas graudu kvalitātes kontroles ieviešana ir tikai viens no Zemkopības ministrijas veiktajiem pasākumiem. Tuvākajā laikā, kad tiks pabeigta metodisko prasību izstrāde, tiks pieņemti lēmumi arī par to graudu izcelsmes pārbaudi, kas tiek transportēti caur Lietuvu.

.

Ministrija uzsāka izmeklēšanu pēc tam, kad no Ukrainas lauksaimniecības ministra saņēma informāciju par aizdomām, ka Krievija gūst peļņu no graudu transportēšanas no okupētajām Ukrainas teritorijām uz trešām valstīm.

Riska valstu sarakstā iekļauta Krievija, Baltkrievija, Piedņestra, kas nav Moldovas valdības kontrolē, Krima un citas Krievijas anektētās Ukrainas okupētās teritorijas, kā arī okupētie Abhāzijas un Chinvali reģioni Sahartvelānas reģionā.

Ceturtdien Valsts pārtikas un veterinārais dienests (SVVT) parakstīja rīkojumu, ar ko groza noteikumus par pārtikas graudu, kas nav dzīvnieku izcelsmes graudi, valsts uzraudzību. Pārtikas graudiem un to produktiem tiks piemēroti tādi paši pasākumi kā lopbarības graudiem un to produktiem.

Video