S. Šatūnas: nedrīkst pieļaut Lietuvas uzņēmumu darbību Krievijā

Asociatyvi nuotr.

Ārlietu ministra vietnieks Simonas Šatūnas apgalvo, ka Lietuvas uzņēmumi, kas joprojām darbojas Krievijā, rīkojas neētiski un amorāli un ka to darbība nav pieļaujama. Turklāt viņš brīdina, ka tos varētu nacionalizēt. 

Jānis arī komentē LRT publicēto informāciju, ka Kauņas mēram Visvaldam Matiasam piederošā grupas "Vichyunai-Rus" rūpnīca, kas vēl nav izstājusies no Krievijas, pagājušajā gadā pārstāvēja Krievijas pārtikas rūpniecību tikšanās reizēs ar Kubas pārstāvjiem Sovetskā. 

„Ētiskie un morālie... Es nezinu, cik daudz mēs varam pieļaut, ka šādi uzņēmumi joprojām faktiski ir iesaistīti Krievijas ekonomikas veidošanā. Mūsu nostāja ir ļoti skaidra, un žēl, ka daži uzņēmumi to nedzird," piektdien LRT radio sacīja ministra vietnieks.  

„Mēs vienmēr aicinām Lietuvas uzņēmumus pēc iespējas ātrāk pēc kara sākuma iziet no Krievijas tirgus un nekļūt par ķīlniekiem. Diemžēl mēs redzam, ka šie pusotra gada laikā dotie solījumi nav īstenojušies, un, atklāti sakot, darbības joprojām turpinās. Šīs darbības pat ir izmantotas Krievijas ārpolitikā. Mēs to esam nepārtraukti teikuši, esam aicinājuši viņus aiziet, ka pastāv daudzi riski," sacīja S. &Scaron atūnas.

Ministra vietnieks arī brīdināja par uzņēmuma nacionalizācijas draudiem. 

„Arī Krievija virzās uz uzņēmumu nacionalizāciju. Es nezinu, ko domā tie uzņēmumi, kas tur vēl ir, bet nacionalizācija notiek. Pavisam nesen tika nacionalizēti Somijas, Dānijas un Vācijas uzņēmumi. Tur nav nekādu perspektīvu, un to vajadzēja saprast jau sen. Ištiek izdots oficiāls prezidenta dekrēts un tiek veikta rīcība – tieši tad, kad uzņēmums vairs nav investors“, –, – teica S. Šatūnas. 

Bijušais Lietuvas vēstnieks Krievijā Remigijus Motuzas (Remigijus Motuzas) nosauca Vičiūnu grupas darbību Krievijā par bezprecedenta gadījumu. 

„Citas valstis, nezinot, ko darīt, neatrodot investorus vai to, kas nopirktu šos uzņēmumus, vienkārši pārtrauca savu darbību, un šīs telpas ir tukšas. Mēs visi zinām, ka šis ir Krievijas uzņēmums, tam ir Krievijas privilēģijas, un, manuprāt, tam pēc iespējas ātrāk ir jāatstāj. Tam vienkārši ir jāslēdz uzņēmums, kā to ir izdarījušas citas valstis. Uzņēmumam pašam ir jāpieņem radikāli lēmumi," LRT radio sacīja Motuzas.

LRT Radio ceturtdien ziņoja, ka uzņēmuma „Vichyunai-Rus“ ģenerāldirektora vietnieks Sovetskā (Kaļiņingradā) Rolans Ozarinsks un apgādes vadītājs Edgars Pečuliņš pagājušā gada aprīlī Maskavā tikās ar Kubas pārtikas rūpniecības ministru un viņa pārstāvjiem. Šīs tikšanās veicināja abu valstu vēstniecības.

Tiek ziņots, ka „Višķu-Kubinas“ līderi tika prezentēti kā Krievijas pārtikas rūpniecības lepnums.

Valsts Drošības departaments uzskata, ka Lietuvas investorus Krievijā varētu ietekmēt Kremlis. Uzņēmuma vadība atteicās komentēt šo tikšanos, jo nevēlas apdraudēt uzņēmuma pārdošanas procesu. Eksperti iesaka pret Lietuvas uzņēmumu izturēties kā pret Krievijas uzņēmumu

.

Lietuvas iestādes apgalvo, ka nosoda uzņēmuma lēmumu, un sola nodrošināt, ka Vichyunai grupai netiks ļauts piedalīties publiskajos iepirkumos.

Video