Nausēda atzinīgi vērtē EK priekšlikumus par Krievijas graudiem piemērojamajiem nodokļiem, bet aicina neapstāties

Asociatyvi nuotr.

Prezidents Gitāns Nausēda atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas (EK) piektdienas priekšlikumu noteikt maksimālos muitas tarifus Krievijas un Baltkrievijas labības importam Eiropas Savienībā (ES), taču aicina Komisiju ieviest tarifus arī citiem lauksaimniecības produktiem.  

„Es atzinīgi vērtēju Komisijas priekšlikumus, kas, protams, ir savlaicīgi, bet es aicinu neapstāties pie tā, bet iet soli tālāk un ieviest tarifus arī citiem lauksaimniecības produktiem,“Nausēda piektdien žurnālistiem Briselē sacīja  

;.

„Mums ir ļoti skaidrs gadījums, kad Krievija apzināti uzbrūk mums ar lētiem graudiem, mēģinot destabilizēt mūsu lauksaimniecības tirgu, radīt neapmierinātību lauksaimnieku vidū un izraisīt politisko nestabilitāti. Protams, mums ir jāizmanto līdzekļi, lai to novērstu," sacīja ES līderis.

Eiropas Komisija piektdien ierosināja palielināt importa tarifus graudiem, eļļas augu sēklām un to produktiem, tostarp kviešiem, kukurūzai un saulespuķu miltiem, ko ieved ES no Krievijas Baltkrievijas. 

.

Saskaņā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem līdz šim Krievijas lauksaimniecības produktu eksportam ES ievedmuitas nodokļi netika piemēroti.

&p>„Pastāv dažādas nodevu jeb importa tarifu grupas. Ja šie tarifi paši par sevi ir augsti, tie vienkārši padara produktus nepieejamus, nekonkurētspējīgus, un tas faktiski padara tos aizliegtus,"  

", teica Nausēda. 

.

Eiropas Komisijai piektdien ierosinot noteikt maksimālos muitas tarifus Krievijas un Baltkrievijas labības importam Eiropas Savienībā (ES), tās priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis sacīja, ka tas faktiski apturētu to ienākšanu Kopienas tirgū. 

Priekšsēdētāja vietnieks sacīja, ka importa tarifi būs atkarīgi no konkrētā produkta. Piemēram, parastajiem kviešiem būtu jāpiemēro ievedmuitas nodoklis 95 eiro par tonnu, cietajiem kviešiem - 148 eiro, bet eļļas augu sēklām - 50 % ievedmuitas tarifs. 

Komisijas priekšlikums nāk pēc tam, kad Lietuva kopā ar Latviju, Igauniju, Poliju, Poliju un Čehiju trešdien aicināja EK aizliegt jebkādu graudu importu ES no Krievijas un Baltkrievijas. Aicinājumu ierosināja Lietuva.

Tā aicinājumu ierosināja Lietuva.

Par to, ka Brisele ierosina palielināt muitas tarifus Krievijas un Baltkrievijas labībai, ceturtdien, noslēdzoties Eiropadomes (ESP) pirmajai dienai, paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Ursula fon der Leiena

.

Jas paziņojums izskanēja dažas stundas pēc tam, kad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sūdzējās ES līderiem, ka ir nepareizi atļaut neierobežotu Krievijas graudu importu Eiropā un ierobežot importu no Ukrainas. 

Lēmumu par EK priekšlikumu ar kvalificētu balsu vairākumu pieņems ES Padome pēc tam, kad prezidentvalsts Beļģija izveidos darba grupu muitas nodokļu jautājumos. ]

Pēc EK datiem, pagājušajā gadā no Krievijas un Baltkrievijas ES tika importēti 4,8 miljoni tonnu labības 1,5 miljardu eiro vērtībā.

Video