AB Akola grupa par 9,5 miljoniem eiro būvēs sēklu rūpnīcu

Sėklų fabrikas Dotnuvoje.

AB Akola grupa investē 9,5 miljonus eiro sēklu ražotnē Latvijā. Rūpnīcu, kuru plānots atvērt 2025. gada vidū Iecavā, uz savas zemes uzbūvēs meitasuzņēmums SIA „Dotnuva Seeds“. Rūpnīcas maksimālā gada jauda būs aptuveni 30 000 tonnu graudaugu un pākšaugu sēklas.

„Rūpnīcas projektēšanā mēs plānojam izmantot jaunu perspektīvu sēklu sagatavošanas tehnoloģiju, kas padara sēklu ražošanu ilgtspējīgāku. Kolēģi nesen apmeklēja rūpnīcu, kurā šī tehnoloģija jau tiek izmantota. Tā kā tas viss ir jaunums, mēs joprojām uzraugām, kā viņiem veicas. Mēs plānojam izstrādāt rūpnīcas infrastruktūru, lai izmantotu šo tehnoloģiju, un ceram, ka agri vai vēlu jauno tehnoloģiju varēsim izmantot arī mūsu topošajā rūpnīcā. Mēs lēšam, ka investīcijas atmaksāsies septiņu gadu laikā,“ – saka Mažvydas Šileika, AB Akola grupas finanšu direktors.

Būvamās rūpnīcas kopējā platība būs 4550 kvadrātmetru, un tajā būs ražošanas cehs, noliktava un divstāvu administratīvā ēka ar laboratoriju, biroja darba vietām un tehniskajām telpām.

Būvējamā rūpnīca būs 4550 kvadrātmetru liela.

„Rūpnīca būs tuvāk patērētājiem blakus esošajās Baltijas valstīs un nodrošinās ātrāku piekļuvi lauksaimniekiem Latvijā un Igaunijā, saīsinot loģistikas ķēdi. Mēs sadarbojamies pat ar 30 selekcionāriem no dažādām Eiropas valstīm, pētot un ieviešot jaunas šķirnes, kas piemērotas katras valsts klimatiskajiem apstākļiem. Lauksaimnieki gūs lielu labumu no lielākas piedāvājuma daudzveidības. Esam paredzējuši iespēju sēklu ražošanā izmantot jaunas, daudz sološas tehnoloģijas," saka Jonas Bakšys, AB Akola grupas valdes loceklis un SIA „Dotnuva Seeds“ izpilddirektors.

Lai stiprinātu sertificētu sēklu ražošanu, pagājušajā gadā tika izveidoti divi sēklu ražošanas uzņēmumi - viens Lietuvā un viens Latvijā. Sēklu rūpnīca Dotnuvā, Lietuvā, gadā saražo aptuveni 27 000 tonnu „Dotnuva Seeds“ sēklu. Sēklas tirgo cits AB Akola grupas meitasuzņēmums AB „Linas Agro”, kuru kopš marta vada Jonas Bakšys. Uzņēmums pārdod sertificētas sēklas visās Baltijas valstīs un daļu no tām eksportē uz citām Eiropas valstīm. Pirmajā 2023.-2024. finanšu gada pusgadā, kas beidzas 31. decembrī, uzņēmums pārdeva vairāk nekā 20 000 tonnu sēklu, kas ir par gandrīz par 14 % vairāk nekā tajā pašā periodā pērn.

„Pieprasījums pēc sertificētām sēklām pieaug, jo lauksaimnieki apzinās, kādu peļņu dod šious sēklas. Šodien mēs varam pārdot vairāk sēklu, nekā saražojam. Piecu gadu laikā vidēji vienā gadā mēs saražojām aptuveni 20 000 tonnu sēklu – pat mazāk, nekā mēs pārdevām pēdējos sešos mēnešos. Ražošanas sākumā Latvijā plānojam saražot aptuveni 20 000 tonnu graudaugu un pākšaugu sēklu gadā, un, ja tirgus turpinās augt, rūpnīcas jaudu palielināsim līdz 30 000 tonnām sēklu,“saka Bakšys.

Par AB Akola group

AB Akola grupai pieder lielākā lauksaimniecības un pārtikas ražošanas grupa Baltijā, kurā strādā 4,9 tūkstoši darbinieku. Grupa darbojas visā pārtikas ražošanas ķēdē no lauka līdz galdam, ražojot, sagatavojot un realizējot lauksaimniecības un pārtikas produktus, kā arī sniedzot preces un pakalpojumus lauksaimniekiem. Grupas finanšu gads sākas jūlijā, un tās ieņēmumi pagājušajā finanšu gadā bija gandrīz 2 miljardi eiro. Pašlaik grupa Lietuvā būvē ātrās ēdināšanas uzņēmumu, kā arī projektē maizes drupatas rūpnīcu un biogāzes ražotni.

Video