Legalizēta nakts redzamības ierīču izmantošana medībās

Asociatyvi nuotr.

Seims ir nolēmis noraidīt Valsts prezidenta Gitāna Nausēdas veto un pieņemt grozījumus Medību likumā par nakts redzamības ierīču izmantošanu medībās bez grozījumiem. Par šo lēmumu (Nr. XIVP-3271 GR) balsoja 75 Seima deputāti, 39 bija pret, bet 10 atturējās. Lauku lietu komiteja ierosināja Seimam atvairīt valsts vadītāja veto.

2023. gada 13. decembrī Seims pieņēma grozījumus Medību likumā, ar kuriem tika ieviesti vairāki aizliegti un atļauti medību rīki un aprīkojums.

Saskaņā ar pieņemtajiem grozījumiem tika panākta vienošanās atļaut medību sezonā briežu, lapsu, mangustu, me&kaunu, caunu, ūdeļu, ūdeļu, nutriju un ondatru medībās izmantot nakts tēmēkļus vai optiskajiem tēmēkļiem pievienotus aksesuārus. Citu dzīvnieku medības ar naktsmērierīcēm būs aizliegtas.

Pēc priekšlikuma izstrādātāju domām, ierobežota naktsmērītāju izmantošana veicinās efektīvāku dzīvnieku labturības principu ievērošanu un ļaus efektīvāk cīnīties pret Āfrikas cūku mēri. Atkārtoti pieņemtais likums stāsies spēkā 2024. gada 1. maijā.

Eiropas Parlamenta deputāts Audrius Petrošius aicināja sekot sen iesāktajam kaimiņvalstu un Rietumvalstu ceļam un atļaut izmantot tehnoloģiskos līdzekļus.

Medniecība ir saistīta ar valsts nepieciešamību regulēt dzīvnieku populāciju, medniekiem ir uzticēta populācijas regulēšanas funkcija, un mums ir jānodrošina visi sabiedrībai nepieciešamie līdzekļi. Mednieki ir arī par medību ētiku un par noteiktām tradīcijām, kuru šeit noteikti netrūkst,"<> sacīja parlamentārietis parlamenta sēdē.

šalies vadītājs, kurš veto grozījumiem, uzskata, ka likuma pieņemšanas motīvi nav pietiekami spēcīgi un ieviestais tiesiskais regulējums var novest pie nepamatotas savvaļas dzīvnieku noplicināšanas.

„Āfrikas cūku mēra izplatību ir iespējams apturēt, medījot briežu mātītes un tādējādi samazinot briežu populācijas lielumu, taču arī pašreizējais tiesiskais regulējums nodrošina tam nepieciešamos priekšnoteikumus.

Aļņu medības neierobežo ne medību sezona, ne nomedīto briežu skaits,"

Seima sēdē sacīja Valsts prezidenta padomniece Agne Jakstiene. Viņa arī norādīja, ka, lai gan vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs naktsmērītāju izmantošana medībās ir legāla, lielākajā daļā valstu naktsmērītāju izmantošana notiek, saņemot individuālu atļauju

.

„Likumā paredzētā naktsmērītāju izmantošanas atļauja ir formulēta, pamatojoties uz vispārēju atļauju, nevis uz individuālu atļauju. Tas nozīmē, ka šis pants, išnodalot tajā noteiktās atļauto medījamo dzīvnieku kategorijas, neparedz nekādus ierobežojošus nosacījumus naktsmērītāju izmantošanai, “, −atzīmēja Valsts prezidenta padomnieks.

Medību ššaujamieroču ar naktsmērierīcēm izmantošana valsts aizsardzībai nebūtu efektīvs līdzeklis valsts aizsardzībai pret bruņotu uzbrukumu, viņa apgalvoja;Šaujamieroču ar nakts redzamības iekārtām izmantošana medībās nav identiska ar šiālo līdzekļu izmantošanu kara laikā, kad mērķi nav savvaļas dzīvnieki, bet gan karaspēks, militārā tehnika un citi bruņotajiem spēkiem piederoši objekti.

Video