EP pieņem noteikumus par ekoloģiju: kuras norādes maldina patērētājus un kuras ne

Asociatyvi nuotr.

Eiropas Parlaments ir apstiprinājis savu nostāju par ES noteikumiem, lai izvairītos no patērētāju maldināšanas un izstrādātu nosacījumus, ar kādiem jāpamato apgalvojumi par produktu ekoloģiskajām īpašībām.

ES jau nesen ir pieņēmusi noteikumus, kas aizliedz maldināt patērētājus par produktu ekoloģiskajām īpašībām. Šodien pieņemtajā noteikumu projektā ir noteiktas prasības un termiņi, kas jāievēro, lai sniegtu pierādījumus par ražojumu ekoloģiskumu, piemēram, par to, vai tie ir "videi draudzīgi", "bioloģiski noārdāmi" vai "ūdens resursu taupīgi". ES valstīm ir jāizraugās iestāde, kas būs atbildīga par atļauju izsniegšanu šādu norāžu izmantošanai. Eiropas Parlamenta deputāti ierosina noteikt 30 dienu termiņu, lai pārbaudītu apgalvojumus, teikts Eiropas Parlamenta paziņojumā presei.

Eiropieši ierosina arī turpmāk aizliegt izmantot ekoloģiskās norādes, ka produktam ir neitrāla, samazināta vai pozitīva ietekme uz vidi, kā arī norādes, kas balstās uz oglekļa kredītu izmantošanu. Ištake attiektos uz apgalvojumiem, kuru mērķis ir atspoguļot atlikušo emitēto siltumnīcefekta gāzu daudzumu.

Lai izvairītos no nesamērīga administratīvā sloga, jaunie noteikumi neattiektos uz mikrouzņēmumiem (ar deviņiem vai mazāk darbiniekiem un gada apgrozījumu līdz 2 miljoniem eiro), savukārt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem tiktu dots papildu gads, lai sagatavotos noteikumu piemērošanai. Noteikumu neievērošanas gadījumā tiktu piemēroti naudas sodi līdz 4 % no uzņēmuma gada apgrozījuma vai izslēgšana no publiskā iepirkuma.

Eiropas Parlamenta deputāts Andruss Ansips sacīja, ka pētījumi liecina, ka vairāk nekā puse no apgalvojumiem par ražojumu ekoloģiskajām īpašībām ir neskaidri, maldinoši vai nepamatoti

.

„Mēs nevaram runāt par apmierinātiem patērētājiem, ja liela daļa vides prasību ir nepatiesas. Mēs nevaram runāt par vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem mūsu uzņēmumiem, ja daži tirgotāji krāpjas. Es uzskatu, ka šodien mēs esam pieņēmuši līdzsvarotus noteikumus, kas nodrošinās skaidrību mūsu patērētājiem un tirgotājiem," viņš uzsvēra.

Cits Eiropas Parlamenta deputāts Cyrus Engerer piebilda, ka ir svarīgi novērst patērētāju maldināšanu, un jaunie noteikumi palīdzēs to panākt.

Dar viens Eiropas Parlamenta deputāts Cyrus Engerer piebilda, ka ir svarīgi novērst patērētāju maldināšanu, un jaunie noteikumi palīdzēs to panākt.

„Mēs nodrošināsim, ka uzņēmumu rīcībā būs nepieciešamie instrumenti, lai ievērotu ilgtspēju un zinātniski pamatotu apgalvojumus par produktu ekoloģiskajām īpašībām“, –, – viņš sacīja.

ES noteikumu projektu, kas kļuva par Eiropas Parlamenta pirmo nostāju, atbalstīja 467 deputāti, 65 bija pret un 74 atturējās. Noteikumu turpmāko saskaņošanu ar ES Padomi pārņems jaunievēlētais Parlaments pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kas notiks 9. jūnijā.

Video