EAA aicina Copa-Cogeca aizliegt dārzeņu importu no Krievijas un Baltkrievijas uz ES valstīm

Žemės ūkio rūmų nuotr.

Lauksaimniecības kameras priekšsēdētāja vietnieks Algis Baravykas vērsās pie Copa-Cogeca biroja ar aicinājumu aizliegt vai uzlikt muitas nodevas pārtikas un lauksaimniecības produktu importam no Krievijas un Baltkrievijas uz ES.

„Sanāksmē es izvirzīju jautājumu par Krievijas dārzeņu importu ES. Es informēju Parlamentu, ka Krievija 2024. gadā plāno divkāršot dārzeņu eksportu uz ES, ka mums nav vajadzīgs eksports no teroristiskas valsts un ka es ierosināju aizliegt vai ieviest tirdzniecības nodevas. Tāds pats statuss būtu jāpiemēro Baltkrievijai, jo tā atrodas Krievijas ietekmē. Priecē, ka EAA iniciatīvu ir atbalstījuši dāņi, spāņi, poļi, rumāņi, un Copa-Cogeca ģenerālsekretāra pienākumu izpildītājs Patric Pgani mūs informēja, ka viņš gatavos analīzi un izvērtēs datus. Tāpēc mēs ar nepacietību gaidām rezultātus," pēc sanāksmes sacīja Baravykas.

ES un Krievijas attiecības kopš 2014. gada ir saspīlētas, jo Krievija ir nelikumīgi anektējusi Krimu, atbalsta separātistu grupējumus Ukrainas austrumos, īsteno destabilizējošu politiku kaimiņvalstīs, veic dezinformācijas un kiberkampānijas, kā arī pārkāpj cilvēktiesības valstī. 2022. gada 24. februāris Krievijas plaša mēroga iebrukums Ukrainā apturēja atlikušo politisko, kultūras un zinātnisko sadarbību, un martā Krievija uzsāka plašu iebrukumu Ukrainā. ES 2014. gada martā pieņemot Stratēģisko kompasu drošībai un aizsardzībai, kurā atzīts, ka Krievija rada ilgtermiņa un tiešus draudus Eiropas drošībai, un nosodot Krievijas veikto pārtikas apbruņošanu Ukrainas kara laikā, kas izraisīja globālu pārtikas drošības krīzi, ir skaidrs, ka ar šiem pasākumiem nepietiek, jo Krievijas ienākšana ES ir kļuvusi par būtisku apdraudējumu Eiropas drošībai;ES &skaron;alis, tostarp Krievija un tās sabiedrotā Baltkrievija, importē dārzeņus un citus lauksaimniecības un pārtikas produktus milzīgos daudzumos, kas līdzsvaro ES &skaron;alis izveidoto tirgu, un dempinga cenas, kas rada zaudējumus ES &skaron;alis ražotājiem un draud ar bankrotu ES &skaron;alis lauksaimniecības un pārtikas ražotājiem.

Rusijas Federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests (2024. gada martā) publiskajā telpā atklāti lielījās, ka 2024. gadā ES dalībvalstu skaits divkāršosies un sasniegs 118 000. Tas ir radījis milzīgu peļņu agresorvalsts ražotājiem, tirgotājiem un budžetiem, kā arī ekonomiskus zaudējumus ES ražotājiem un pārtikas un lauksaimniecības nozares iznīcināšanu. Šāda situācija liecina par hibrīdkara izpausmēm un grauj ES spēku un noturību.

EastFruit starptautiskā informācijas un analītiskā platforma augļu un dārzeņu nozares biznesam Austrumeiropā, Vidusāzijā un Kaukāzā paziņo, ka 2024. gads būs īpaši sarežģīts gads ES švalsts ražotājiem – Kartupeļu, sīpolu, gurķu un tomātu tirgus cenas ir ievērojami zemākas nekā iepriekšējos periodos, jo strauji palielinās špublisko dārzeņu imports no šKrievijas.

Žemės ūkio rūmai

Video