Copa-Cogeca sanāksme par kartupeļu tirgu

Asociatyvi nuotr.

Copa-Cogeca rīkoja darba grupas "Kartupeļi" sanāksmi, kurā piedalījās Lietuvas Dārzeņu audzētāju asociācijas (LDAA) eksperte Zofija Cironkienė. Darba grupai tika sniegts pārskats par kartupeļu tirgu

.

Tirgū turpinās pieaugt pieprasījums pēc kartupeļiem pārstrādei, bet prognozē, ka samazināsies kartupeļu platības, kas paredzētas sabiedriskajam patēriņam, cietei un sēklai. Tirgū trūkst sertificētu sēklas kartupeļu. Laika apstākļi gada sākumā nebija labvēlīgi jaunās ražas stādīšanai – Centrāleiropā pārāk daudz nokrišņu, bet Dienvideiropā – nokrišņu deficīts vai pat sausums dažos reģionos, un temperatūra bija zemāka nekā parasti.

p

Klimata pārmaiņas apdraud kartupeļu audzēšanu. kaitēkļiem).

Eiropas kartupeļu asociācija Europotat līdz 2022. gadam ir apkopojusi datus un novērtējusi kartupeļu lapgraužu nodarītos postījumus ES kartupeļu nozarei, un vēlreiz iepazīstināja sanāksmes dalībniekus ar savām atziņām. Situācija tikai pasliktinās. Ir gadījumi, kad kartupeļu lapgrauži saimniecībās bojā līdz pat 70 % kartupeļu ražas. Tikai Skandināvijā kaitējums pagaidām ir neliels, taču gadu gaitā tas pieaug, tostarp arī Lietuvā. Kartupeļu kvalitāte pasliktinās, apgrūtinot tirdzniecību.

Fipronila un etoprofosa aizlieguma dēļ problēmu nebija iespējams kontrolēt. Europatat apvieno zinātniekus no Austrijas, Francijas, Apvienotās Karalistes un citām valstīm, lai ar ES finansējumu veiktu pētījumus un rastu risinājumus sēnes izplatības ierobežošanai.

Pesticīdu uzņēmumi strādā pie tā, lai meklētu iespējamos risinājumus, kā kontrolēt un novērst laputu izplatību. Daži uzņēmumi jau ir reģistrējuši vai pašlaik reģistrē Syngenta insekticīdus Force Evo, Karate 0,4 g un Nematicide Nemathorin 10 g. Vācijas kartupeļu audzētāji mēģina apkarot kartupeļu lapgraužus ar bioloģisko insekticīdu Attracap.

Dar viena sanāksmes tēma bija Brexit, kas praktiski ir izjaucis sēklas kartupeļu tirdzniecību un ģenētiskā materiāla apmaiņu, kā arī DUS (šķirnes atšķirīguma, viendabīguma un stabilitātes) un VCU (šķirnes izmantošanas vērtības) sertifikātu savstarpējo atzīšanu, kas vēl vairāk palielināja sēklas kartupeļu trūkumu Eiropā.

Sapulcē Copa-Cogeca iesniedza priekšlikumu mainīt kartupeļu klasifikāciju. Problēma ir tā, ka pašreizējais KN kods 0701 attiecas uz visām kartupeļu šķirnēm - gan kartupeļu šķirnēm, gan kartupeļu šķirnēm, nešķirojot, kādam nolūkam tās paredzētas (tostarp cietes kartupeļiem). Klasifikācija neatspoguļo, vai kartupeļi ir paredzēti publiskajam patēriņam, pārstrādei vai sēklai, un rada šķēršļus ražotājiem, kuri audzē kartupeļus publiskajam patēriņam un vēlas integrēties augļu un dārzeņu ražotāju organizācijās (PVO). Audzētāji un uzņēmumi ir iesaistīti dažādos tirgus segmentos, un tiem ir vajadzīga precīza statistika, un pašreizējā statistika neatspoguļo kartupeļu nozares dažādos segmentus. Tāpēc tiek ierosināts KN kodu 0701 sadalīt divos kodos: kartupeļi, kas paredzēti pārstrādei, neatkarīgi no tā, vai tie ir vai nav atklāti vai pārstrādāti, un citi kartupeļi, neatkarīgi no tā, vai tie ir vai nav atklāti vai pārstrādāti. Tas nodrošinātu lielāku skaidrību un labāk atspoguļotu tirgus realitāti

.
Žemės ūkio rūmai

Video