Tiesa: Viļņas iestādes nelikumīgi aizliedza lauksaimniekiem uz protestiem braukt ar piekabēm

Traktoriai prie Seimo. Gedimino Stanišausko nuotr.

Viļņas iestādes nelikumīgi liedza lauksaimniekiem izmantot traktorus un piekabes, lai piedalītos protesta akcijā pret meža apsaimniekošanu marta sākumā, ir nolēmusi tiesa. Pēc pašvaldības domām, piekabes varēja izmantot arī kūtsmēslu un vircas ievešanai pilsētas centrā, lai gan lauksaimnieki to noliedza. Tomēr 14. martā plānotā protesta akcija galu galā nenotika.

Lietuvas Augstākā administratīvā tiesa (LVAT) 21. martā galu galā atcēla pašvaldības rīkojumu Tel&scaronai rajona lauksaimnieku apvienībai nodrošināt, lai traktori, kas ieradīsies uz protestu, būtu bez piekabēm. Tiesa noraidīja pašvaldības apelācijas sūdzību un atstāja spēkā Reģionālās administratīvās tiesas 14. marta lēmumu. 

„Pirmās instances tiesas secinājums, ka apstrīdētā rīkojuma daļa daļēji ierobežo pulcēšanās brīvību, kā to nolēmusi Augstākā administratīvā tiesa, ir pamatots. 

Strīds izcēlās saistībā ar lauksaimnieku plānoto protesta akciju pie Lauksaimniecības ministrijas. Viņi solīja lūgt ministriju mainīt kūtsmēslu un vircas apsaimniekošanas vides prasību aprakstu: mainīt aizliegtos mēslošanas laikus un neprasīt kūtsmēslu apsaimniekošanas plāna sagatavošanu.

Komersanti marta sākumā informēja pašvaldību, ka 14. martā viņi organizē protesta akciju, uz kuru ieradīsies ar traktoriem ar piekabēm. Bija plānots izmantot vismaz 10 tehnikas vienības un vismaz 100 dalībnieku

.

Pašvaldība deva atļauju akcijai, taču norādīja, ka traktoriem jābūt bez piekabēm, puspiekabēm, citas lauksaimniecības vai mišc lauksaimniecības tehnikas, kas bija nepieciešama kūtsmēslu, vircas vai citu materiālu ievešanai un izliešanai. 

Tobrīd lauksaimnieki iebilda, ka uz piekabēm un puspiekabēm varētu izvietot lielākus plakātus, lai sabiedrība un varas iestādes būtu labāk informētas par protestu un viņu problēmām. Viņi skaidroja, ka pašvaldība nepamatoti ierobežojusi viņu tiesības izvēlēties protesta formu.

Saskaņā ar pašvaldības sniegto informāciju 13. martā pašvaldība informēja lauksaimniekus, ka protesta akcija nenotiks, tādējādi lauksaimnieku sūdzība zaudēja jēgu

.

Valsts Administratīvā tiesa tomēr norādīja, ka sūdzības izskatīšana pēc būtības bija un ir nepieciešama, lai nodrošinātu labas valsts pārvaldes standartus un tiesības uz efektīvu tiesību aizsardzību

.

Video