Ja vēlaties iegūt bagātīgu tomātu ražu, nestāda tos blakus dārzeņiem.

Asociatyvi nuotr.

Šgada mērķis – garšīga un sulīga tomātu raža? Negaidiet – marts tiek uzskatīts par labāko laiku, kad sākt tomātu stādīšanu un ietaupīt naudu. Sējot savas sēklas, jums nebūs jāpērk tomātu stādi, kad laiks kļūs auksts.

Lai izvairītos no pūtītēm – sējiet stādus

Jauri tomātu audzētāji jau ir iesējuši sēklas podiņos. Tomēr, ja jūs to vēl neesat izdarījuši, vēl ir laiks. Tas nav sarežģīti, saka Vesta Pauk&scaron&scaron& telo: „Visērtākais un vienkāršākais veids ir sēt tomātus speciālā dēstu stādītavā. Viena sēkla nonāk vienā traukā, kas ļauj vēlāk daudz vieglāk novākt augus un novērš to ļenganās šaknes saplūšanu. Pavairošanai vispiemērotākie ir specializēti substrāti, kas bagātināti ar mikroelementiem, piemēram, perlīts. Šāda augsne jāsakrata, tā nedrīkst pārlaistīt, un katra sēkla dziļi jāiespiež augsnē.

Sagādājiet audzētavai šgaru vietu, kur temperatūra būs vismaz 20 grādu šgara. Ieteicams sēklas pārklāt ar plastmasas segumu, taču neaizmirstiet ļaut augiem "elpot" katru dienu. Protams, tomātu diedzēšanai ir nepieciešams ūdens, taču tas jādara taupīgi, un vislabāk sākumā izmantot tikai smidzinātāju. Pareizos apstākļos sēklas parasti sadīgst dažu nedēļu laikā, un tad būs laiks pārstādīt tomātus lielākā traukā vai podā.

„Kad par sēklu sēšanu ir parūpējušies, ir pienācis laiks nākamajam atbildīgajam uzdevumam – laiks plānot, ko un kur iestādīsiet mājā, kad laiks kļūs auksts. Jāņem vērā ne tikai pieejamā telpa un dārzeņu ēdāju gaume, bet arī jāatceras noteikumi par to, ar kuriem „kaimiņiem“ vislabāk sadzīvos. Daži dārzeņi palīdzēs cits citam uzplaukt, bet citi būtu jāglabā atsevišķi, brīdina V. Paukštelo.

Tomātus vislabāk stādīt nevis šcitos gurķos

Bumboti ir uzņēmīgi pret slimībām, tāpēc, lai samazinātu slimību risku, ir vērts pārdomāti plānot citu dārzeņu tuvumu. Tomāti un gurķi, iespējams, ir divas populārākās un plašāk audzētās kultūras Lietuvas dārzos. Dārzkopjiem tie bieži vien rada dilemmu: vai tos var audzēt vienā dobē, vai tomēr labāk tiem atvēlēt atsevišķas platības?

„Tomāti un gurķi, lai gan šķietami harmonisks pāris, patiesībā var nebūt labākā izvēle kopīgai audzēšanai. To tuvums var negatīvi ietekmēt abu augu veselību un ražu. Jo īpaši tos var skart vienas un tās pašas slimības, jo īpaši tās, ko izraisa sēnītes. Turklāt tomāti dod priekšroku mērenākai laistīšanai, savukārt gurķi ir jālaista biežāk un bagātīgāk, jo to aknu sistēma ir sekla. Tāpēc atšķirīgās laistīšanas prasības vēl vairāk apgrūtina dārzeņu šy kopīgu audzēšanu," norāda V. Paukštelo.

Tas gan nenozīmē, ka būs nepieciešamas divas šteltis, norāda augu eksperts. Vienkārši stādiet gurķus tuvāk sienām, kur tos neietekmēs pēkšņas temperatūras maiņas, bet tomātus –tuvāk šsiltumnīcas durvīm.

Tomātus arī nav ieteicams audzēt blakus kabačiem un kartupeļiem. Pēdējie ir bīstami kartupeļu puves dēļ, kas uzbrūk arī tomātiem. Arī tādi dārzeņi kā kāposti, brokoļi, Briseles kāposti un ziedkāposti nav labākie to kaimiņi. Tomāti no citiem dārzeņiem sāks ziedēt vēlāk.

Tāpēc, stādot tos kopā, arī tie rūpīgi jāuztur un jāpasargā no slimībām.

Labākie tomātu kaimiņi

Ja tomāti labi sadzīvo ar gurķiem, tomātiem ir arī liels draugu pulks. Piemēram, tie labi augs kopā ar garšaugiem: timiānu, alveju, baziliku, pētersīļiem un raudeni. Piparmētra atbaida skudras, zemes blusas un peles. Garšaugi ne tikai palīdzēs aizbiedēt kaitēkļus, bet arī uzlabos pašu tomātu garšu. Pat nātres, kas tiek uzskatītas par nezālēm, labvēlīgi ietekmēs augu un tā augļus.

Tomāti draudzējas arī ar ķiplokiem, sīpoliem, puraviem, burkāniem, salātiem, selerijām, špinatām. Šie augi pozitīvi ietekmēs augsni un arī palīdzēs tomātiem novākt lielāku ražu.

Tie augi labvēlīgi ietekmēs augsni un palīdzēs tomātiem novākt lielāku ražu.

„Tas var šķist dīvaini, taču ne tikai citi dārzeņi var ietekmēt tomātus, bet arī dekoratīvie augi. Daži no tiem palīdzēs tomātiem – darbojas kā kaitēkļu atbaidītāji. Piemēram, šādas īpašības piemīt serdes augiem. ši ziedi efektīvi atbaida ši mājas laputis no tomātiem. Savukārt rudzupuķes un asteres piesaista kukaiņus, kas barojas ar tomātiem uzbrūkošajām laputīm," norāda augu eksperts.

Melones un nasturcijas arī pozitīvi ietekmē tomātu augšanu. Stādītas tajā pašā augsnē, kur dārzeņi, tās atturēs augsnes kaitēkļus no uzbrukuma to šaknēm.

Video