Burkānu sēšana stādiem mājās

Asociatyvi nuotr.

Burkānus lielākoties audzē tradicionāli, sējot sēklas uz lauka. Pastāv izplatīts uzskats, ka burkānus nevajadzētu audzēt no mājās izaudzētiem stādiem, jo šādi burkāni izaugšot greizi, ragaini un īsi, un tie nebūs labi nopērkami un labi izskatīsies". Šajā apgalvojumā ir daļa patiesības, jo, pārstādot burkānu stādus no kokaudzētavas uz atklātu dobi vai šsiltumnīcas augsni, garais centrālais burkānu šacnis bieži vien tiek bojāts un no tā sāk šizaugt. Un vēl viena problēma, kas saistīta ar šo audzēšanas metodi, ir tā, ka ne visi burkānu stādi iesakņojas jaunajā vietā.

Saprotams, tas viss prasa papildu pūles un laiku, taču burkānu stādīšanas metodei &scaron ir savas priekšrocības:

• burkānus var novākt mēnesi agrāk (jo burkānu stādi pirms ielikšanas zemē jau ir izauguši mājās, kas ietaupa laiku);

• izmantojot &scaron stādīšanas metodi, nebūs nepieciešams retināt burkānu lauku;

• mazāks burkānu mušu bojājumu risks.

Visbeidzot, izmantojot &scaron stādīšanas metodi, ir vēlams laukā stādīt burkānu stādus nelielā daudzumā, lai iegūtu agru ražu. Pārējie burkāni jāstāda parastajā – sēklu veidā uz atklātu augsni laukā.

Markoņu sējai stādiem mājās un turpmākajai stādu kopšanai pirms pārstādīšanas laukā ir savas īpatnības.

Markoņu sējai stādiem mājās un turpmākai stādu kopšanai pirms pārstādīšanas laukā ir savas īpatnības.

Kad sēt burkānus mājās

Pārstādīšanai ārā Burkānu sēklu sēšanas laiks stādiem ir atkarīgs no laika, kad tos pārstādīs atklātā zemē ārā. Parasti pārstādīšana laukā jāveic, kad gaisa temperatūra garantēti nav zemāka par -2°C un nav sala draudu (sākot no maija 20 dienām). Zemākā temperatūrā burkānu stādi iet bojā. Augsnes temperatūrai jābūt vismaz 8 °C.

Markānu sēklas dīgst līdz 2 nedēļām. Vēl 1,5 nedēļas ir nepieciešamas, lai stādi izaugtu un nostiprinātos. Lai aprēķinātu sējas datumu, jāņem vērā klimatiskie apstākļi (kad ir stabila burkānu attīstībai nepieciešamā temperatūra). Turklāt, pārstādot stādus atklātā laukā, jāņem vērā burkānu šķirne:

• agrīnās burkānu šķirnes stāda 21-28 dienas pirms pārstādīšanas uz pastāvīgo vietu;

• vidēji augošas burkānu šķirnes – 28-35 dienas pirms stādīšanas;

&p>• vēlīnās burkānu šķirnes – 35-42 dienas pirms stādīšanas.

Pārstādot burkānu stādus atklātā dobē ārā, ap 20. maiju, mājās sēklas stādu sējai jāsēj ap 8.-20. aprīli atkarībā no šķirnes.

Pārstādīšana šsiltumnīcā Iepriekšējie padomi bija par pārstādīšanu un audzēšanu atklātā laukā. Tomēr, lai stādītu burkānu stādus šsiltumnīcā, kur temperatūra ir stabila un augšanai piemērotāka, burkānu sēklu sēšanu stādu audzēšanai mājās var sākt vēl agrāk, sākot ar martu. Piemēram, 2024. gadā piemērotas dienas burkānu stādu sējai saskaņā ar Mēness kalendāru ir 27., 28. un 29. marts. Tad pēc sējas mājās šajās dienās stādus pārstādīt uz &scaron māju varēs jau no 25. aprīļa līdz 10. maijam.

Sēšanai gatavas burkānu sēklas

Sēklu sagatavošana sējai ietver dīgtspējas pārbaudi, sēklu dezinfekciju un apstrādi ar augšanas veicinātājiem. Sēklu dīgtspēju pārbauda, sēklas uz vairākām stundām iemērcot nostādinātā ūdenī. Sēklas, kas paliek apakšā, uzskata par piemērotām sējai. Sēklas, kas peld uz dibena, izmet, jo tās nedīgst.

Sēklas dezinficē kālija permanganāta šķīdumā (5 g : 0,5 litri ūdens, mērcēšanas laiks 20 minūtes). Pēc tam sēklas izskalo un tikpat ilgi mērcē augšanas veicinātājā

.

Paraugsnes sagatavošana burkānu stādu sēšanai

Zāļu stādiem vislabāk ir sagatavot atsevišķus gaisīgus traukus (krūzes vai kūdras granulas), jo burkānus nav ieteicams piķēt. Burkānu augsnei jābūt irdenai un caurlaidīgai, elpojošai”. Mājas apstākļos gatavotu augsnes substrātu varianti:

&dull; kūdra, smiltis un koku pelni proporcijā 10:5:0,1.

• dezinficēta kūdra, humuss un vermikulīts proporcijā 5:4:1;

Kā sēt burkānu sēklas stādiem

Terjeras un dēstus piepilda ar augsni 15 cm dziļumā. Sēšanas laikā augsni samitrina un sēklām izveido līdz 1,5-2 cm lielu iedobumu.

Veiktā bedrītē var sēt divas burkānu sēklas (vājās sēklas izņem vēlāk, kad tās izaug). Pēc tam visas iesētās burkānu sēklas apber ar augsni (pašas sēklas neaizberot).

.

Ja burkānu sēklas sēj rindā kopējā traukā, tad attālumam starp sēklām jābūt vismaz 3 cm. Pretējā gadījumā, pārstādot šizaugušos stādus uz pastāvīgu vietu, var tikt bojāti šstādu akne.

Pēc sēklu stādīšanas dēstu kastes jāpārklāj ar plastmasas plēvi, lai radītu "siltumnīcas" efektu. Ik pa laikam jāpārbauda augsnes mitruma saturs un, ja nepieciešams, jālaista ar smidzinātāju.

Plēve jānoņem, tiklīdz parādās stādi. Nobriedušos stādus (3 nedēļas vecus), kuriem jau ir 3 lapas, ieteicams barot ar minerālmēslu šķīdumu (5 litri ūdens, 15 g superfosfāta vai 15 g kālija mēslojuma un 12 g amonija nitrāta)

.

Pārstādīt burkānu stādus uz pastāvīgu vietu

Zemē ierīko 15 cm dziļas dobes, kuras piepilda ar samitrinātu humusu. Dobi rietumos labi apūdeņo. Nākamajā dienā, vēlu pēcpusdienā vai vakarā, tiklīdz šilgs ir nokusis, stādus var pārstādīt atklātā zemē.

Marķeļu stādus bagātīgi apūdeņo un pēc tam uzmanīgi pārstādi tranšejās ar 6 cm atstarpi starp stādiem.

Ja burkāna galotne šacne ir plāna, daži dārzkopji iesaka nogriezt 1/3 no tās garuma. Ja tas netiks izdarīts, pārstādīšanas laikā tas noteikti salieksies, kas negatīvi ietekmēs &scaron formu. Tomēr joprojām labāk ir pārstādīt burkānus tieši ar zemes kunkuli, nepārklājot &scaron.

Markoņu stādus no stādaudzētavas var izņemt tikai ar lapām, neskarot &scaron.

Video