Digitalizācija lauksaimniecībā uzplaukst - viedie lauksaimnieki uzvar

Geoface programa.

Lauksaimniecība vairs nebūs tāda pati kā agrāk, jo digitalizācija nav apstājusies. Nepieciešamība lauksaimniekiem izmantot modernus rīkus izriet ne tikai no vēlmes veikt darbus ātrāk, efektīvāk un tādējādi ietaupīt laiku, bet arī no vēlmes iegūt lielāku ražu ar iespējami zemākām izmaksām. Arī deklarāciju tiesiskais regulējums veicina lauksaimniecības digitalizācijas attīstību – tāpēc, jo agrāk lauksaimnieki nolems sākt lietot kādu lietojumprogrammu, jo vieglāk viņiem būs to izmantot nākotnē.

Išmans pieteikums

Ja lauksaimnieki arvien vairāk apzinās problēmas, ar kurām viņi saskaras, un nepieciešamību savā darbībā ieviest lielāku precizitāti, tirgū ir sākušas parādīties išmanas saimniecības pārvaldības lietojumprogrammas. Viena no tām ir „Geoface” – lietojumprogramma, kas izstrādāta Lietuvā sadarbībā ar agronomiem ar ilggadēju pieredzi un konsultējoties ar lauksaimniekiem un lauksaimniecības uzņēmumiem. Programma tiek nepārtraukti atjaunināta un uzlabota, lai atbilstu aktuālajām vajadzībām, piemēram, laukaugu ieviešana 3 m attālumā no galotnes.

“Ir jāaprēķina gan izmaksas, gan ieņēmumi un jāņem vērā juridiskās prasības. Lauksaimniekiem ir jāizmanto produkti atbilstoši norādījumiem – kad smidzināt, cik daudz smidzināt, kā mēslot &ndash. Mēs esam izstrādājuši programmu, kurā lauksaimnieki visu reģistrē. Programma arī ļauj viegli nosūtīt datus par smidzināšanas un mēslošanas laiku un izmantotajiem produktiem kontrolējošām valsts iestādēm. Lai aizpildītu lauka vēsturi un citus datus, ir nepieciešamas tikai dažas minūtes," saka Geoface“ projekta vadītājs Giedrius Žiūraitis.

.

viegli lietojams un deklarē pur&scaron& kimas un IAL žurnālus

Pirms, pirms sākat strādāt ar lietojumprogrammu, ir nepieciešams kartēt visus lauku laukus savā saimniecībā. To ir viegli izdarīt, un programmatūra piedāvā vairākus veidus, kā to izdarīt, piemēram, importēt laukus tieši EAA. Kad lauki ir augšupielādēti, varat sākt plānot darbu. Izmantojot GeoFace, visi saimniecības darbu veidi (sēja, mēslošana, ecēšana vai mehāniskie darbi) tiek plānoti vienā secībā, izmantojot standartizētu &scaron ablon. Plānošana tiek veikta masveidā, automatizēti, atlasot visus vienas kultūras laukus, ar iespēju daļu lauku no darba plāna dzēst. Kad darbs ir pabeigts, var reģistrēt un reģistrēt faktiski izmantoto izejvielu daudzumu, kā arī pārrēķināt un reģistrēt reālās likmes un reālās izmaksas.

Youtube (1400 x 1000 pix.) (1)

"Geoface" komanda": no kreisās – Arnolds Kemzūra, Giedrius Žiūraitis un Ignas šiugždinis. 

Izplānojot mēslošanu vai smidzināšanu, būs redzams aktīvās vielas daudzums uz hektāru, uz lauku un visai saimniecībai kopumā – nebūs nepieciešams kalkulators. Tāpat visi mēslošanas līdzekļu lietošanas gadījumi automātiski tiks pārnesti uz mēslošanas un smidzināšanas žurnāliem, kuri vairs nebūs jāveido atsevišķi, bet tos varēs nosūtīt tieši uz EAA sistēmu (paseliai.vic.lt), nospiežot tikai dažas pogas.

.

Sēja un augseku maiņa

Sēklas un mēslošanas līdzekļi tiek atlasīti no plaša produktu klāsta, kas savākti no visiem lielākajiem piegādātājiem. Ja neatradīsiet sev tīkamu produktu, varat to pievienot sarakstam paši. Ir sniegta ieteicamā sējas norma un sējas normas kalkulators. Plānotajam sējumam ir iespējams pievienot arī nepieciešamos beikus un mikroelementus.

Ar „Geoface” varat ērti sekot līdzi visu lauku iepriekšējai augu sejai un plānot uz priekšu. Viena no lielākajām &Scaron saimniecības pārvaldības programmatūras priekšrocībām ir uzticama informācijas uzglabāšana. Glabāt saimniecības datus piezīmjdatorā ir daudz riskantāk nekā uzticēt tos labi uzturētiem datu centriem. „Ši informācija saglabāsies dešgadus, būs viegli pieejama un uzticama. Paveiktais darbs, izmantotie produkti un izvēlētās audzēšanas metodes būs pieejamas arī pēc daudziem gadiem. Tas ļaus daudz vieglāk sekot līdzi apstādīto lauku procentuālajam īpatsvaram, starpkultūru uzglabāšanai un pieņemt labākos stratēģiskos lēmumus," saka Giedrius Žiūraitis.

Loka monitorings ar faPAR (NDVI) indeksu un izmantojot dažādus karšu slāņus

Satelīta (faPAR) informācijas izmantošana sniedz unikālu iespēju mēslot kultūraugus ar slāpekli mainīgās devās. Tas sniedz divkāršu ieguvumu - izvairīties no nevajadzīgas mēslošanas, ietaupīt dārgu slāpekļa mēslojumu un palielināt ražas, izmantojot mērķtiecīgu mēslošanu.

Ne mazāk svarīga ir programmatūras lietošanas ērtība, kas ļauj precīzi novērtēt problemātiskās vietas laukos un savlaicīgi pieņemt lēmumus. Redzot milzīgās veģetācijas nevienmērības, ir iespējams meklēt problēmas drenāžas sistēmā, augsnē vai jebkur citur.

Ja ir redzams milzīgs veģetācijas nevienmērīgums, ir iespējams meklēt problēmas drenāžas sistēmā, augsnē vai jebkur citur.

Youtube (1400 x 1000 pix.)

Šeima saimniecības

Lietuvā ļoti populāras ir ģimenes saimniecības, kurās viena liela saimniecība dalās ar savu kapacitāti un kurās kopā strādā divas, trīs vai pat četras saimniecības, bet īpašnieki dzīvo zem viena jumta. Šādu saimniecību pārvaldība ir daudz sarežģītāka nekā vienas ļoti lielas saimniecības pārvaldība. Ģeofāzē „Geoface” parasti ir iespējams vadīt vairākas saimniecības no viena konta, plānot lauku darbus dažādās vienas ģimenes saimniecībās. Ir arī integrēta lietotāju līmeņu sistēma, kurā dažādi lietotāji redz dažāda līmeņa informāciju par saimniecību.

Finanšu uzraudzība

Programmatūra Geoface“ ļauj uzraudzīt saimniecības finanses. Noliktavas funkcija automātiski reģistrē darbu izmaksas atbilstoši izmantotajiem materiāliem, un šeit var pievienot dažādu citu informāciju gan par saimniecību kopumā, gan par katru lauku atsevišķi. Pārdomāta informācijas glabāšana nodrošina ļoti vērtīgu informāciju: ir redzama atsevišķu kultūru vai lauku rentabilitāte. Iš sniegtā statistikas informācija ļauj lauksaimniekiem pieņemt stratēģiskus lēmumus. Zinot, kā dažādās vietās aug dažādas graudaugu kultūras, var pieņemt labākus lēmumus, kas dod vislielāko ekonomisko labumu," teica Giedrius Žiūraitis.

Video