Aršana ar zirgiem atzīta par nemateriālā kultūras mantojuma vērtību

Asociatyvi nuotr.

Lazdiju reģiona tradīciju kopēji entuziasti panāca, ka unikālā aršanas ar zirgiem tradīcija, kas Lazdiju reģionā ir dziļi iesakņojusies, tika iekļauta Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā. Kopjot šo tradīciju un izstrādājot projektus, tagad būs iespējams saņemt zināmu finansiālu atbalstu.

Pavasarī Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā ir iekļautas vienpadsmit jaunas tradīcijas un kopienu darbības. Starp tām ir aršanas ar zirgiem tradīcija Lazdiju reģionā. Sarakstā iekļautas tradicionālās darbības, ko praktizē gan Lietuvā, gan nelielās vietējās kopienās

.

Jaunie nemateriālā kultūras mantojuma saraksta papildinājumi tiks prezentēti 28. martā Ventas pasākumā Viļņas rātsnamā.

„Dzūkų žinios“ ir vairākkārt ziņojušas par Lazdiju kultūras centra direktora vietnieces Ingrīdas Neverdauskienes pūlēm, sagatavojot nepieciešamos dokumentus, lai Lazdiju novada aršanas ar zirgiem tradīciju iekļautu Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību uzskaitījumā.

Ingridas iniciatīvā pagājušajā rudenī Pakiršņos notika rudens aršana ar zirgiem. Algimanta Antana Maciņa ideju organizēt arēju rudens saietu aršanai ar zirgiem atbalstīja aptuveni trīs desmiti arēju, kurus kopā pulcēja Mantas Sujeta.

Pēc I. Neverdauskienes teiktā, pasākuma mērķis bija saglabāt un popularizēt aršanas ar zirgiem tradīciju, lai tā turpinātu pastāvēt, lai tā kļūtu par Lazdiju novada atšķirības zīmi, kā arī sagatavot pasākumam nepieciešamo vizuālo materiālu, lai šī nodarbe tiktu iekļauta jau minētajā inventarizācijā.

Lazdijai ir slaveni ar sacensībām "Pirmā rieva", kurās arēji sacenšas par uzvarētāja titulu, bet aršanas talka bija omulīga, ar sacensībām nesaistīta arēju kopā sanākšana, kurā tiek uzarts lauks un pēc tam apsēts ar rudziem.

Lazdijās ir arēji, kuri aršanas ar zirgiem noslēpumus ir mantojuši no saviem vecvecākiem un vecākiem un nodevuši tālāk saviem bērniem un mazbērniem.

„Mēs vēlamies saglabāt dzīves pieredzi, organizēt izglītību, sargāt savu pašcieņu. Ja ši tradīcija tiks iekļauta Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, mums būs jāizstrādā rīcības plāns pieciem gadiem un visādi citādi jāattīsta ši tradīcija," pagājušā gada rudenī teica Neverdauskiene.

Jas sapņi ir piepildījušies, aršana ar zirgiem ir atradusi vietu nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā, tāpēc tradīcija mūsu valstī tiks tālāk kopta un mums vajadzētu redzēt jaunus, nozīmīgus pasākumus.

Dzūkų žinios

Video